NOTOWANIA KLIENTÓW:
  1. Powrót

SUNEX w dwa lata prawie 2-krotnie zwiększył przychody

Raciborski producent innowacyjnych energooszczędnych rozwiązań  w ramach techniki grzewczej w I połowie 2018 roku wypracował 27,1 mln zł skonsolidowanych przychodów, co stanowi wzrost rok do roku o 47%, a w odniesieniu do poziomu sprzed dwóch lat – wzrost o prawie 100%. EBIT wyniósł 1,6 mln zł (+288% r/r), EBITDA 2,6 mln zł (+98% r/r), a zysk netto 0,8 mln zł (+52% r/r). W III kwartale 2018 roku spółka nie zwolniła tempa. Narastająco jej przychody osiągnęły poziom 43,7 mln zł (+38% r/r). SUNEX stale powiększa portfolio produktowe. W tym celu wybuduje w Raciborzu nowoczesny park maszynowy.

Skokowy wzrost wyników to głównie efekt ciągłej optymalizacji oferty. Nasza działalność charakteryzuje się sezonowością, więc systematycznie wprowadzamy do sprzedaży produkty takie jak np. systemy grzewczo-klimatyzacyjne czy kotłownie hybrydowe, które pozwalają zniwelować zimowy przestój. Staramy się także wytwarzać większość produktów we własnym zakresie, co pozytywnie wpływa zarówno na przychody, ale przede wszystkim na rentowność. Efekty przynosi również wdrożona w 2016 roku Zakładowa Kontrola Produkcji - mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX S.A.

Wyższa sprzedaż została zrealizowana zarówno w kraju jak i za granicą. Najbardziej znaczącymi kierunkami pozostają Niemcy i Polska, gdzie udział tych rynków w strukturze sprzedaży wynosi kolejno 50% oraz 40%. Większość sprzedaży odbywa się w euro. Spółka minimalizuje ryzyko kursowe poprzez hedging naturalny.

Rynek niemiecki jest nam znany od wielu lat. Wypracowaliśmy tam solidną sieć kontaktów, która zapewnia nam stabilny rozwój i mimo wysokiego poziomu nasycenia odnotowujemy regularny napływ zamówień. Bacznie obserwujemy także rodzimy rynek, gdzie świadomość ekologiczna zaczyna wzrastać i spodziewamy się, że najbliższe lata będzie cechować stopniowy wzrost zamówień na urządzenia oparte o wysokoefektywne energetyczne rozwiązania techniki grzewczej. Szukamy również okazji biznesowych w krajach, gdzie zapotrzebowanie na produkty takie jak kolektory słoneczne, czy pompy ciepła jest stałe przez cały rok. W ostatnim półroczu odnotowaliśmy solidne wzrosty we Włoszech i Rumunii, ale działamy także m.in.: we Francji czy Hiszpanii, w których popularność marki SUNEX jest coraz większa – przekonuje prezes.

Czynnikiem, który istotnie wpłynie na działalność Spółki w najbliższych latach, będzie budowa nowego parku maszynowego. SUNEX szacuje wartość projektu na ok 8-9 mln zł. Spółka złożyła wnioski o dofinansowanie tego Projektu. Posiada już informację o rekomendowaniu Projektu do wsparcia z BGK, a po spełnieniu odpowiednich warunków i podpisaniu umowy o dotację, poinformuje o tym rynek.

Obiekt będzie składał się z linii technologicznych umożliwiających produkcję urządzeń, które nie tylko uzupełnią nasze portfolio produktowe, ale także będą stanowić substytut dla urządzeń innych producentów znajdujących się w naszej ofercie. Pozwoli to na skokową poprawę rentowności oraz bardziej intensywną ekspansję geograficzną i produktową – komentuje Romuald Kalyciok, prezes SUNEX S.A.

notowania SUNEX:
Zainteresowany spółką?
Zapraszamy do śledzenia profilu SUNEX na Akcjonariat.pl
KONTAKT DS. PR:
Grzegorz Grelo
+48 600 450 074
e-mail: g.grelo@makmedia.pl

Zobacz inne aktualności